Súdne tlmočenie
Súdne tlmočenie – je činnosť vykonávaná súdnym tlmočníkom pre orgány verejnej moci, štátnej správy, fyzických, resp. právnických osôb.
Činnosť súdneho tlmočníka je špecializovaná odborná činnosť vykonávaná za podmienok ustanovených v legislatíve Slovenskej republiky.
Súdny tlmočník vykonáva tlmočnícku činnosť využívaním svojho jazykového vzdelania a ďalšieho odborného vzdelania, špecifických schopností, zručností, skúseností, jazykových prostriedkov, technických prostriedkov a pomôcok; výsledok tejto činnosti je určený najmä na jednorazové vnímanie konkrétnej situácie z hľadiska používania rôznych jazykov a umožňuje priamu komunikáciu medzi osobami používajúcimi odlišné jazyky. Je oprávnený tlmočiť na súdoch, na policajných staniciach resp. pred správnymi orgánmi.
Súdny tlmočník je povinný sústavne sa vzdelávať a zvyšovať si kvalifikáciu, vykonávať tlmočnícku činnosť:
- a) osobne,
- b) riadne a v určenej lehote,
- c) účelne, hospodárne a
- d) nestranne.
Súdny tlmočník je povinný zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone alebo v súvislosti s výkonom činnosti.
Súdny tlmočník môže vykonávať činnosť, len ak má uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu, ktorá môže vzniknúť v súvislosti s výkonom činnosti.